gUm!kAcsa
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Zene/Sztrok
 
rj!!! Ha akarsz....
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Szmll
Induls: 2004-10-27
 
Hack Life
 
zene
 
Baseball
Baseball : Baseball

Baseball

  2004.10.31. 10:06

Hivatalos szablyok 3. rsz

(g) Megprbl pontot szerezni olyan akciban, amelyben az t zavarja az akcit a hazai base-nl mieltt kt out lenne. Kt out esetn az t kiesik a zavarssal s a pont nem szmt;
(h) Megelz egy korbbi futt mieltt az a fut out lenne;
(i) Miutn szablyosan birtokba vett egy base-t, fordtott sorrendben fut a base-ek kztt a vdelem sszezavarsnak vagy a mrkzs nevetsgess ttelnek cljbl. A brnak azonnal "Id"-t kell bemondania s out-nak nyilvntani a futt;
Ha egy fut rint egy nem foglalt base-t s aztn gy gondolja, hogy a labdt elkaptk vagy megtvesztik, hogy visszatrjen az utoljra rintett base-re, kiejthet a base-re visszafuts kzben, de ha elri a korbban elfoglalt base-t, akkor nem ejthet ki, amg rintkezik a base-zel.
(j) Nem tr vissza azonnal egyes base-re miutn tlfutott vagy tlcsszott azon a base-en. Ha megprbl kettesre futni, kiesik ha megrintik t. Ha miutn tlfutott vagy tlcsszott egyes base-en, elindul a kispad fel, vagy a pozcija fel s nem tr vissza azonnal egyes base-re, out lesz krelemre, amikor t vagy a base-t megrintik;
A fut aki rinti a base-t tlfuts kzben s safe-nek tlte a br, a 4.09 <rules_04.html> (a) Szably szndka szerint "elrte az egyes base-t" s brmely pont, ami ber egy ilyen akciban, az szmt, mg ha egy fut ksbb a harmadik out lesz is mert nem trt vissza "azonnal", ahogy a 7.08 (j) Szably kitr r.
(k) A hazai base-re futs vagy csszs kzben, nem rinti a hazai base-t s nem tesz ksrletet, hogy visszatrjen a base-re, amikor egy vd a kezben tartja a labdt s rinti a hazai base-t, s krelmet intz a brhoz az tlet meghozsra.
Ez a szably csak akkor rvnyesl, amikor a fut tban van a kispad fel s az elkaptl azt kvnn meg, hogy ldzbe vegye. Ez nem vonatkozik arra a kznsges akcira, amikor a fut elvti a base-t s aztn azonnal erfesztst tesz, hogy rintse azt mieltt megrintenk. Abban az esetben meg kell rinteni a futt.

7.09

Zavars egy t vagy fut rszrl az, amikor -
(a) Egy harmadik strike utn gtolja az elkapt aki prblja megjtszani a labdt;
(b) Miutn rvnyes labdt t vagy buntol, az tje rinti a labdt msodszor is az rvnyes terleten. A labda halott s futk nem haladhatnak. Ha az t-fut eldobja az tjt s a labda nekigurul az tnek az rvnyes terleten s a br megtlse szerint nem volt szndkossg a labda tjba avatkozsban, akkor a labda l s jtkban van;
(c) Szndkosan eltrti egy rvnytelen labda tjt brmely mdon;
(d) Mieltt kt out lenne s fut van hrmas base-en, az t gtol egy vdt aki a hazai base-en akcit prbl csinlni; a fut out;
(e) A tmad csapat brmely tagja vagy tagjai brmelyik base krl llnak vagy gylekeznek, amelyre egy fut halad, hogy sszezavarjk, gtoljk, vagy nveljk a vdk nehzsgeit. Az ilyen fut out-nak tlend a csapattrsnak vagy csapattrsainak zavarsa miatt;
(f) Brmely t vagy fut akit ppen kiejtettek, gtol vagy feltart egy rkvetkez akcit, amit egy futn csinlnak. Az ilyen fut out-nak tlend a csapattrsnak zavarsa miatt;
Ha az t vagy egy fut tovbbra is halad miutn kiejtettk, egyedl e tette miatt nem tekinthet a vdket sszezavarnak, gtlnak vagy feltartnak.
(g) Ha a br megtlse szerint egy fut szndkosan s akarattal zavar egy megttt labdt vagy egy vdt, aki a megttt labda lekezelst vgzi, azzal a nyilvnval szndkkal, hogy megakadlyozzon egy dupla jtkot, akkor a labda halott. A br out-nak tli a futt zavars miatt s out-nak tli az t-futt is a csapattrsnak tette miatt. Semmi esetre sem rhet el base vagy pont egy fut ilyen cselekedete esetn.
(h) Ha a br vlemnye szerint egy t-fut szndkosan s akarattal zavar egy megttt labdt vagy egy vdt, aki a megttt labda lekezelst vgzi, azzal a nyilvnval szndkkal, hogy megakadlyozzon egy dupla jtkot, akkor a labda halott. A br out-nak tli az t-futt zavars miatt s out-nak tli azt a futt is aki a hazai base-hez legkzelebb kerlt, fggetlenl attl, hogy a dupla jtk hol lett volna lehetsges. Semmi esetre sem rhet el base ilyen zavars esetn.
(i) A br megtlse szerint, a base-edz hrmas base-nl, vagy egyes base-nl, a fut rintsvel vagy megtartsval fizikailag segt neki a hrmas vagy egyes base-re visszatrskor vagy annak elhagysakor.
(j) Amikor fut van hrmason, a base-edz elhagyja a helyt s brmilyen mdon dobst knyszert ki egy vdtl;
(k) A hazai base-rl egyes base-re futsnl a tvolsg msodik felben, mikzben a labdt egyes base fel jtszk, kifut a hrom-lb vonalon kvlre (a jobb oldalra), vagy az alapvonalon bellre (a bal oldalra), s a br megtlse szerint zavarja ezzel a vdt, aki fogadja a dobst egyes base-en, vagy megprbl lekezelni egy megttt labdt;
A hrom-lb svot jelz vonalak rszei annak a "svnak" de a helyes rtelmezs az, hogy a fut mindkt lbnak a hrom-lb "svon" bell vagy a "svot" jell vonalakon kell lennie.
(l) Nem kerli el a vdt, aki megprbl lekezelni egy megttt labdt, vagy szndkosan zavar egy dobott labdt, feltve hogy ha kt vagy tbb vd prbl lekezelni egy megttt labdt, s a fut rintkezsbe kerl egyikkkel vagy kzlk tbbel, a brnak kell meghatroznia, melyik vdnek jr e szably elnye, s nem nyilvnthatja out-nak a futt azrt, mert rintkezsbe kerl egy msik vdvel, mint akit a br meghatroz az ilyen labda kezelsre jogosultnak;
Amikor az elkap s az egyesre men t-fut rintkeznek amikor az elkap lekezeli a labdt, ltalban nincs szablytalansg s semmit nem kell tlni. A labdt lekezelni prbl vd ltali "Akadlyozst" csak nagyon kirv s erszakos esetekben kell megtlni, mert a szablyok neki biztostjk az t jogt, de termszetesen ez az "t joga" nem jogostvny arra, hogy pldul szndkosan elgncsoljon egy futt, mg ha a labdt kezeli is. Ha az elkap kezeli a labdt s az egyes vd vagy a dob akadlyoz egy egyesre men futt, az "akadlyozst" be kell mondani s a futnak odatlni az egyes base-t.
(m) Egy rvnyes labda rinti t az rvnyes terleten mieltt rintene egy vdt. Ha egy rvnyes labda a vdn tmegy vagy mellette elmegy, s kzvetlenl mgtte rint egy futt, vagy futt rint miutn egy bels vd eltrtette, a labda jtkban van s a brnak nem szabad a futt out-nak nyilvntani mert rintette egy megttt labda. Ilyen dnts meghozsakor a brnak bizonyosnak kell lennie abban, hogy a labda a vdn tment vagy mellette ment el, s ms bels vdnek nem volt eslye akcit csinlni a labdval. Ha a br vlemnye szerint, a fut szndkosan s akarattal belerg egy ilyen ttt labdba, amit a bels vd elvtett, akkor a futt out-nak kell tlni zavars miatt.
A ZAVARS BNTETSE: A fut out s a labda halott.

7.10

Brmely futt out-nak kell bemondani krelemre, amikor -
(a) Miutn egy magas labdt elkaptak, nem rinti vissza az eredeti base-t mieltt t vagy az eredeti base-t megrintik;
A "visszarints" ebben a szablyban azt jelenti, hogy vissza kell lpni s a base rintsbl elindulni miutn a labdt elkaptk. Egy futnak nem engedhet meg, hogy lendletbl induljon egy base mgtti pozcibl.
(b) Amikor a labda jtkban van, mikzben tovbbhalad vagy visszatr egy base-re, nem rint meg minden base-t sorrendben, mieltt t vagy a kihagyott base-t megrintik.
ELFOGADOTT ELBRLS: (1) Fut nem trhet vissza egy kihagyott base-t rinteni, miutn egy kvetkez fut pontot szerzett. (2) Amikor a labda halott, fut nem trhet vissza egy kihagyott base-t rinteni vagy egy olyat amit elhagyott, miutn tovbbment s megrintett egy kihagyott base-en tli base-t.
AKCI. (a) Az t kiti a labdt a plyrl vagy plyaszablyok szerinti duplt t s kihagyja az egyes base-t (a labda kzben halott) - visszatrhet egyes base-re kijavtani a hibjt mieltt rinti a kettest, de ha megrinti a kettest, nem trhet vissza egyesre s ha a vdekez csapat krelmet intz, t out-nak tlik egyesen.
AKCI. (b) Az t a bellshoz t egy labdt, aki vad dobst csinl a leltra (a labda halott) - az t-fut kihagyja az egyes base-t, de a kettest odatlik neki a tldobs miatt. Mg ha a br odatlte is a futnak a kettes base-t a tldobs miatt, a futnak rintenie kell az egyest mieltt tovbbmegy kettes base-re.
Ezek krelem akcik.
(c) Tlfut vagy tlcsszik egyes base-en s nem tr vissza a base-re azonnal, s t vagy a base-t megrintik;
(d) Nem rinti meg a hazai base-t s nem tesz ksrletet, hogy visszatrjen arra a base-re, s a hazai base-t megrintik.
E szably szerinti brmely krelmet meg kell tenni a kvetkez dobdobs vagy brmely akci vagy megksrelt akci eltt. Ha a szablytalansg olyan akciban trtnik, amely befejez egy fl-jtkrszt, a krelmet addig kell megtenni amg a vdekez csapat elhagyja a plyt.
A krelmet nem lehet akcinak vagy megksrelt akcinak rtelmezni.
Egymst kvet krelmeket nem lehet intzni egy fut ellen ugyanannl a base-nl. Ha a vdekez csapat az els krelemkor hibt vt, egy msodik krelmet ugyanazon futnl, ugyanannl a base-nl nem engedlyezhet a br. (A "hibt vteni" kifejezs szndk szerinti rtelme az, hogy a vdekez csapat a krelemkor jtkon kvl dobta a labdt. Pldul, ha a dob egyes base-re dobott, hogy krelmet tegyen s a leltra dobta a labdt, akkor msodik krelmet nem lehet helyben hagyni.)
A krelem akcik megkvnjk, hogy a br felismerjen egy ltszlagos "negyedik out"-ot. Ha a harmadik out-ot olyan akciban csinljk meg, amelyben egy krelem akcit helyben hagynak egy jabb futnl, a krelem akci dntse elsbbsget lvez az out meghatrozsban. Ha egynl tbb krelem van olyan akciban, amely befejez egy fl-jtkrszt, a vdelem dnthet annak az out-nak az elfogadsrl, amely elnys a szmra. E szably cljbl, a vdekez csapat akkor hagyta el a plyt, amikor a dob s minden bels vd elhagyta az rvnyes terletet, tban a kispad vagy klubhz fel.
Ha kt fut rkezik a hazai base-re krlbell ugyanakkor s az els fut elvti a hazai tnyrt, de a msodik fut szablyosan megrinti a tnyrt, az els futt out-nak mondjk be krelemre. Ha kt out van s az els futt kirintik a prblkozsa kzben, hogy visszajjjn s megrintse a base-t vagy out-nak tlik krelemre, akkor gy kell tekinteni, hogy kiejtettk t mieltt a msodik fut pontot szerzett, s a harmadik out. A msodik fut pontja nem fog szmtani, ahogy a 7.12 Szably lerja.
Ha egy dob megtorpanst kvet el krelem kzben, ez a tett akci lesz. A krelmet tisztn krelemnek kell sznni, vagy egy jtkos szbeli krse ltal, vagy olyan cselekvssel, amely flrerthetetlenl jelzi a krelmet a brnak. Egy jtkos, aki szndktalanul rlp a base-re labdval a kezben, nem alkot krelmet. Id nem adhat amikor krelmet intznek.

7.11

A tmad csapat jtkosai, edzi vagy brmely tagja szabadd kell, hogy tegyen brmilyen teret (belertve mindkt kispadot) amire egy vdnek szksge van, aki lekezelni prbl egy ttt vagy dobott labdt.

BNTETS: Zavarst kell tlni s az tt vagy futt, akin az akcit csinljk out-nak kell nyilvntani.

7.12

Kivve ha kt out van, egy kvetkez fut sttuszt nem rinti, hogy egy elz fut nem rint meg vagy nem rint vissza egy base-t. Ha krelemre az elz fut a harmadik out lesz, egyik t kvet fut sem szerezhet pontot. Ha egy ilyen harmadik out egy knyszert jtk eredmnye, sem elz sem kvetkez futk nem szerezhetnek pontot.

 

8.00 - A dob.

8.01

Szablyos dobs vgrehajts. Kt szablyos dobsi pozci van, a Windup (felhzs) Pozci s a Set (bellts) Pozci, s brmelyik pozci brmikor hasznlhat. A dobknak a gumin llva kell fogadni a jeleket az elkaptl. A dobk szabadd tehetik a gumit miutn megkaptk a jeleiket de nem lphetnek gyorsan a gumira, hogy dobjanak. Ezt a br "gyors dobs"-nak brlhatja el. Amikor a dob szabadd teszi a gumit, le kell engednie kezeit a teste mell. A dobknak nem szabad megengedni, hogy szabadd tegyk a gumit minden egyes jel megkapsa utn. (a) A Windup Pozci. A dobnak az tvel szemben kell llnia, a teljes tmaszkod lba a dobgumin, vagy eltte van s rinti s nincs tl annak vgn, s a msik lb szabad. Ebbl a pozcibl a labdnak az thz dobsval kapcsolatos brmilyen termszetes mozdulat ktelezi t a dobsra megszakts vagy vltoztats nlkl. Nem szabad felemelnie egyik lbat sem a fldrl, kivve hogy a labda tnyleges eldobsakor az t fel, tehet egy lpst htrafel s egy lpst elre a szabad lbval. Amikor egy dob mindkt kzzel tartja a labdt a teste eltt, a teljes tmaszkod lba a dobgumin, vagy eltte van s rinti s nincs tl annak vgn, s a msik lb szabad, akkor t Windup Pozciban levnek kell tekinteni. A dobnak lehet az egyik lba, nem a tmaszkod lb, a gumin kvl s kvnsg szerinti tvolsgban a vonal mgtt, amely kiterjesztse a dobgumi hts szlnek, de nem lehet a dobgumi egyik oldala mellett sem. A "szabad" lbval a dob tehet egy lpst htrafel s egy lpst elre, de semmilyen krlmnyek kztt sem lphet akrmelyik oldalra, vagyis akr a gumi egyes base akr a hrmas base oldalra. Ha egy dob mindkt kzzel tartja a labdt a teste eltt, a teljes tmaszkod lba a dobgumin, vagy eltte van s rinti s nincs tl annak vgn, s a msik lb szabad, akkor t Windup Pozciban levnek kell tekinteni. Ebbl a pozcibl neki szabad: (1) eldobni a labdt az tnek, vagy (2) ellpni s base-re dobni megprblva elcspni egy futt, vagy (3) szabadd tenni a gumit (ha ezt teszi a kezeit le kell engednie a teste mell). A gumi szabadd ttelekor a dobnak a tmaszkod lbval kell ellpnie s nem elszr a szabad lbval. Nem mehet t set vagy stretch (nyjtzs) pozciba - ha ezt teszi, az egy megtorpans. (b) A Set Pozci. A Set Pozcit akkor jelzi a dob, amikor az tvel szemben ll a teljes tmaszkod lbval a dobgumin vagy eltte van s rinti s nincs tl annak vgn, s a msik lb a dobgumi eltt van, a labdt mindkt kezben tartja a teste eltt s mozdulatlan helyzetbe kerl. Ilyen Set Pozcibl eldobhatja a labdt az tnek, base-re dobhat vagy lelphet htrafel a dobgumirl a tmaszkod lbval. Mieltt felvenn a Set Pozcit, a dob dnthet gy, hogy vgez brmilyen elkszleti mozdulatot, mint pldul azt, ami "nyjtzsknt" ismert. De ha gy dnt, Set Pozciba kell kerlnie mieltt eldobja a labdt az tnek. Miutn felveszi a Set Pozcit, a labdnak az thz dobsval kapcsolatos brmilyen termszetes mozdulat ktelezi t a dobsra vltoztats vagy megszakts nlkl. A set pozciba kerls elkszleteknt, a dob egy keznek a teste mellett kell lennie; ebbl a pozcibl kell tmennie a set pozcijba ahogy az a 8.01 (b) szablyban meg van hatrozva, megszakts nlkl s egyetlen folyamatos mozdulattal. A gumival rintkez lb teljes szlessge a gumin kell, hogy legyen. A dob nem dobhat a gumi htulja melll, ha csak a lba szle rinti a gumit. A dobnak, a nyjtzst kveten, ktelez (a) mindkt kzben tartani a labdt a teste eltt s (b) mozdulatlan helyzetbe kerlni. Ezt meg kell kvetelni. A brknak figyelnik kell ezt. A dobk llandan megksrlik kijtszani a szablyt hogy gy prbljk base-en tartani a futkat s azokban az esetekben amikor a dob elmulasztja a mozdulatlan helyzetbe kerlst, amit a szablyok megkvetelnek, a brnak azonnal be kell mondania a "balk"-ot. (c) Brmikor a dob elkszleti mozdulatai kzben amg a termszetes dobmozdulata nem ktelezi t a dobsra, odadobhatja a labdt akrmelyik base-re, feltve hogy kzvetlenl annak a base-nek az irnyba lp mieltt eldobja a labdt. A dobnak lpnie kell "a dobs eltt". Egy hirtelen dobs amit kvet a lps a base fel, az megtorpans. (d) Ha a dob szablytalan dobst hajt vgre amikor a base-ek nem foglaltak, azt ball-nak kell bemondani, kivve ha az t elri az egyes base-t biztos ts, hiba, ball-ok miatti sta, megdobott tjtkos miatt vagy mskppen. Azt a labdt ami kicsszik a dob kezbl s thalad az alapvonalon, ball-nak kell mondani; msklnben nem szmt dobsnak (no pitch) kell bemondani. Ez megtorpans lenne ha emberek vannak base-en. (e) Ha a dob elveszi a tmaszkod lbt a dobgumi rintsbl gy, hogy htralp azzal a lbval, ezzel bels vdv vlik s ha vadul dob abbl a pozcibl, azt ugyangy kell tekinteni mint a vad dobsokat brmely ms bels vdtl. A dob, mikzben a gumin kvl van, brmelyik base-re dobhat. Ha vadul dob, az egy bels vd dobsa s a kvetkezmnyeket a vd ltal dobott labdval foglalkoz szablyok hatrozzk meg.

8.02

A dobnak nem szabad - (a)(1) A dobkezt rintkezsbe hozni a szjval vagy ajkaival amg a dob gumit krlvev "18 lb krben" van. KIVTEL: Feltve, hogy mindkt vezetedz hozzjrul, a br a hideg idben jtszott mrkzs kezdete eltt, megengeheti a dobnak, hogy a kezre leheljen. BNTETS: A szably ezen rsznek megsrtsrt a brnak azonnal ball-t kell mondania. Azonban, ha a dobs megtrtnik s az t elri az egyes base-t biztos ts, hiba, megdobott tjtkos miatt vagy mskppen, s semelyik msik fut sem esik ki mieltt legalbb egy base-t haladna, a jtknak folytatdnia kell a szablytalansg emltse nlkl. Ismtelt szablytalankodk ki vannak tve a liga elnke ltal meghatrozott brsgnak. (2) Brmilyen fajta idegen anyagot adni a labdhoz; (3) rkpni a labdra, brmelyik kzre vagy a kesztyjre; (4) megdrzslni a labdt a kesztyjn, testn vagy ruhjn; (5) megronglni a labdt brmilyen mdon; (6) eldobni azt, amit "fnyl" labdnak, "kptt" labdnak, "sr" labdnak vagy "drzs" labdnak neveznek. A dob termszetesen megdrzslheti a labdt a puszta kezei kztt. BNTETS: A 8.02 (a)(2-6) szably brmely rsznek megsrtsrt a brnak: (a) A dobst ball-nak kell mondania, figyelmeztetni a dobt s bemondatni a hangosbemond rendszeren a cselekvs okt. (b) Ugyanannak a dobnak ugyanazon a mrkzsen elkvetett msodik szablytalansga esetn a dobt ki kell zrni a jtkbl. (c) Ha egy akci kveti a br ltal bemondott szablytalansgot, a tmad csapat vezetedzje jelezheti a tnyr brnak, hogy az akci elfogadsa mellett dnttt. Ilyen elhatrozst azonnal meg kell tenni az akci vgn. Azonban ha az t elri az egyes base-t biztos ts, hiba, ball-ok miatti sta, megdobott tjtkos miatt vagy mskppen, s semelyik msik fut sem esik ki mieltt legalbb egy base-t haladna, a jtknak folytatdnia kell a szablytalansg emltse nlkl. (d) Mg ha a tmad csapat az akci elfogadsa mellett dnt is, a szablytalansgot akkor is meg kell jegyezni s az (a) s (b)-beli bntetsek tovbbra is lnek. (e) A br az egyedli eldntje annak, hogy e szably brmely rsze ellen vtettek-e. Minden brnak hordania kell magval egy hivatalos gyantatskt. A fbr felels a gyantatska elhelyezsrt a dobgumi mgtt a fldn. Ha a labda brmikor eltallja a gyantatskt, jtkban marad. Es vagy nedves plya esetn a br utasthatja a dobt, hogy hordja a gyantatskt a cspzsebben. A dob hasznlhatja a gyantatskt arra a clra, hogy gyantt tegyen a puszta kezre vagy kezeire. Sem a dob, sem akrmelyik msik jtkos nem piszkthatja be a labdt a gyantatskval; valamint sem a dobnak, sem akrmelyik msik jtkosnak nem engedhet meg, hogy gyantt tegyen a kesztyjre vagy bepiszktsa a szerelsnek brmely rszt a gyantatskval. (b) A testn vagy birtokban tartania brmilyen idegen anyagot. Ezen (b) bekezds ilyen megszegsrt a bntets a mrkzsrl val azonnali kizrs legyen. (c) Szndkosan feltartani a mrkzst azzal, hogy a labdt az elkaptl klnbz jtkosokhoz dobja, amikor az t a helyn van, kivve egy fut kiejtetsnek megksrlsekor. BNTETS: Ha a dob, miutn a br figyelmeztette, megismtel egy ilyen cselekedetet, ki kell lltani a mrkzsrl. (d) Szndkos dobs egy tjtkosra. Ha a br megtlse szerint ilyen szablyszegs trtnik, a br eldntheti, hogy: 1. Kizrja a dobt, vagy a vezetedzt s a dobt a mrkzsrl, vagy 2. figyelmeztetheti mindkt csapat dobjt s vezetedzjt, hogy egy jabb ilyen dobs annak a dobnak s a vezetedznek az azonnali kizrst (vagy eltvoltst) fogja eredmnyezni. Ha a br megtlse szerint a krlmnyek szksgess teszik, mindkt csapat hivatalosan "figyelmeztethet" a mrkzs eltt vagy brmikor a mrkzs kzben. (A liga elnkk tovbbi eljrst indthatnak a 9.05 <rules_09.html> szablyban biztostott felhatalmazs ltal.) Egy tjtkos feje fel dobni nem sportemberhez mlt s igen veszlyes. Ezt mindenkinek el kell tlnie. A brknak habozs nlkl rvnyestenik kell ezt a szablyt.

8.03

Amikor a dob elfoglalja helyt minden jtkrsz kezdetekor, vagy amikor felvlt egy msik dobt, meg kell engedni neki nyolcnl nem tbb felkszl dobst az elkapnak, amely alatt a jtk felfggesztdik. Ilyen felkszl dobsok nem tarthatnak tovbb egy percnl. Ha egy vratlan vszhelyzet miatt egy dobt a mrkzsre be kell lltani bemelegts lehetsge nlkl, a fbrnak meg kell engednie neki annyi dobst, amenyit a br szksgesnek tart.

8.04

Amikor a base-ek nem foglaltak, a dobnak el kell dobnia a labdt az t fel 20 msodpercen bell miutn megkapja a labdt. Ahnyszor csak feltartja a dob a mrkzst e szably megszegsvel, a brnak "Ball"-t kell tlnie. E szably clja a szksgtelen ksleltetsek elkerlse. A br ragaszkodjon ahhoz, hogy az elkap azonnal visszadobja a labdt a dobnak, s hogy a dob elfoglalja a helyt a gumin azonnal. A dob ltali nyilvnval ksleltetst azonnal bntetnie kell a brnak.

8.05

Ha van fut, vagy futk, megtorpans az amikor - (a) A dob, mikzben rinti a gumit, brmilyen olyan mozdulatot tesz, ami termszetszeren azonosthat a dobssal s nem fejezi be a vgrehajtst; Ha egy balkezes vagy jobbkezes dob a szabad lbt a dobgumi hts szle mg lendti, knytelen az t fel dobni, kivve ha kettes base-re dob egy elfogsos akciban. (b) A dob, mikzben rinti a gumit, dobst tettet egyes base-re s nem fejezi be a dobst; (c) A dob, mikzben rinti a gumit, nem lp kzvetlenl egy base fel mieltt dobna arra a base-re; Ez megkveteli a dobtl, hogy mikzben rinti a gumit, kzvetlenl egy base fel lpjen mieltt arra a base-re dobna. Ha egy dob kifordul vagy kicsavarodik a szabad lbn anlkl, hogy tnylegesen lpne vagy ha megfordtja a testt s a lps eltt dob, az egy megtorpans. A dobnak kzvetlenl egy base fel kell lpni mieltt dobna arra a base-re, de ez nem kveteli meg tle, hogy dobjon (kivve egyes base-re) azrt mert lp. Lehetsges az, ha futk vannak egyesen s hrmason, hogy a dob hrmas fel lpjen s ne dobjon, pusztn hogy visszaijessze a futt hrmasra; aztn ltva, hogy a fut egyesen elindul kettesre, megfordul, egyes base fel lp s dob. Ez szablyos. Azonban, amikor fut van egyesen s hrmason, a dob mikzben rintkezik a gumival, hrmas fel lp s aztn azonnal s gyakorlatilag ugyanazzal a mozdulattal krbefordul s egyes base-re dob, ez nyilvnvalan ksrlet az egyesen lev fut megtvesztsre, s ilyen mozdulattal gyakorlatilag lehetetlen kzvetlenl egyes base fel lpni az egyesre dobs eltt, s az ilyen mozdulatot megtorpansnak kell tlni. Termszetesen, ha a dob lelp a gumirl s aztn tesz ilyen mozdulatot, az nem megtorpans. (d) A dob, mikzben rinti a gumit, nem foglalt base-re dob vagy dobst tettet, kivve akci vgzse cljbl; (e) A dob szablytalan dobst csinl; A gyors dobs az szablytalan dobs. A brknak azt kell gyors dobsnak megtlni, amelyet akkor dobnak, mieltt az t elfogadhatan bellt volna az thelyre. Ha futk vannak base-en, a bntets megtorpans; ha nincs fut base-en, egy ball. A gyors dobs veszlyes s nem szabad megengedni. (f) A dob olyankor dobja a labdt az tjtkos fel, amikor nem nz szembe vele; (g) A dob brmilyen mozdulatot tesz, ami termszetszeren kapcsolatba hozhat a dobsval mikzben nem rinti a dobgumit; (h) A dob szksgtelenl kslelteti a mrkzst; (i) A dob, a labda birtoklsa nlkl rll vagy terpeszben flll a dobguminak vagy mikzben a gumin kvl van dobdobst tettet; (j) A dob, miutn szablyos dobsi pozciba kerlt, leveszi egyik kezt a labdrl, kivve a tnyleges dobdobskor vagy base-re dobskor; (k) A dob, mikzben rinti a gumit, vletlenl vagy szndkosan elejti a labdt; (l) A dob, amikor szndkos stt ad, olyankor dob amikor az elkap nincs az elkaphelyen; (m) A dob Set pozcibl dob anlkl, hogy mozdulatlan helyzetbe kerlne. BNTETS: A labda halott s minden fut halad egy base-t a kiejtets lehetsge nlkl, kivve ha az t egyesre r biztos ts, hiba, ball-ok miatti sta, megdobott tjtkos miatt vagy mskppen, s minden ms fut legalbb egy base-t haladt, amely esetben a jtk folytatdik a megtorpansra trtn hivatkozs nlkl. ELFOGADOTT ELBRLS: Olyan esetekben, ahol a dob megtorpanst csinl s vadul dob, akr egy base-re akr hazai tnyr fel, egy fut vagy futk haladhatnak azon a base-en tl, amelyre jogosultak, a sajt kockzatukra. ELFOGADOTT ELBRLS: Egy fut, aki elvti az els base-t amelyre halad s akit krelemre out-nak tlnek, e szably cljbl gy kell tekinteni, mint aki haladt egy base-t. A brknak nem szabad elfelejtenik, hogy a megtorpans szably clja, hogy megakadlyozza a dobt a fut szndkos megtvesztsben. Ha ktsg addik a brban, a dob "szndka" kell hogy dnt legyen. Azonban bizonyos dolgokat fejben kell tartani: (a) A terpeszllsban llst a dobgumi fltt a labda nlkl, azt megtvesztsi szndknak kell rtelmezni s megtorpansnak tlni. (b) Amikor fut van egyesen a dob tehet egy teljes fordulatot, egyes base fel habozs nlkl, s kettesre dobhat. Ezt nem kell foglalatlan base-re dobsnak rtelmezni.

8.06

A professzionlis ligknak t kell vennik a kvetkez szablyt a vezetedz vagy segdedz dobhoz tett ltogatsaira vonatkozan: (a) Ez a szably korltozza az utak szmt, amit egy vezetedz vagy segdedz tehet brmely dobhoz brmely jtkrszen bell; (b) Ugyanahhoz a dobhoz ugyanabban a jtkrszben tett msodik t, ennek a dobnak az automatikus lecserlst eredmnyezi; (c) A vezetedznek vagy segdedznek tilos msodik utat tennie a dombra amg ugyanaz az t van tsnl, de (d) ha egy cserett behoznak ezen t helyett, a vezetedz vagy segdedz tehet msodik utat a dombra, de le kell cserlnie a dobt. A vezetedz vagy segdedz akkor fejezte be a ltogatst a dombon, amikor elhagyja a dobgumit krlvev 18-lb krt. Ha a vezetedz vagy segdedz az elkaphoz vagy bels vdhz megy s az a jtkos azutn a dombra megy vagy a dob jn hozz a pozcijra mieltt kzbees akci trtnne (dobdobs vagy ms akci), az ugyanaz lesz mintha a vezetedz vagy segdedz ment volna a dombra. Minden e szably kijtszsra vagy megkerlsre tett ksrlet a vezetedz vagy segdedz ltal, aki az elkaphoz vagy egy bels vdhz megy s aztn az a jtkos a dombra megy tancskozni a dobval, az dombhoz tett utat kpez. Ha a segdedz a dombra megy s lecserli a dobt, s aztn a vezetedz megy a dombra beszlni az j dobval, az egy utat kpez annl az j dobnl abban a jtkrszben. Olyan esetben, amikor a vezetedz megtette az els tjt a dombra s aztn visszatr msodszor is a dombra ugyanabban a jtkrszben, ugyanannl a dobnl s ugyanaz az t van tsnl, miutn a br figyelmezteti hogy nem trhet vissza a dombra, a vezetedzt ki kell lltani a mrkzsrl s a dobtl meg kell kvetelni, hogy dobjon annak az tnek amg kiesik vagy base-re jut. Miutn az tt kiejtettk, vagy futv vlt, akkor ezt a dobt le kell cserlni a mrkzsrl. A vezetedzt figyelmeztetni lehet, hogy a dobjt le kell majd cserlni miutn dobott egy tnek, hogy bemelegttessen egy cseredobt. A cseredobnak meg kell engedni nyolc elkszleti dobst vagy mg tbbet, ha a br megtlse szerint a krlmnyek indokoltt teszik.

 

9.00 - A br

9.01

(a) A liga elnknek ki kell neveznie egy vagy tbb brt, aki tnykedik a liga bajnoki mrkzseken. A brk felelsek lesznek a mrkzs lefolysrt ezen hivatalos jtkszablyoknak megfelelen, valamint a fegyelem s rend megtartsrt a plyn a mrkzs alatt. (b) Minden br a liga s a professzionlis baseball kpviselje, gy fel van hatalmazva s ktelez neki rvnyesteni e szablyok mindegyikt. Minden brnak jogosultsga van utastani egy jtkost, segdedzt, vezetedzt vagy klub tisztviselt vagy alkalmazottat, hogy tegyen meg vagy tartzkodjon brmitl ami kihat e szablyok alkalmazsra s hogy rvnyestse az elrt bntetseket. (c) Minden brnak jogosultsga van dnteni brmely krdsben, amellyel e szablyok nem foglalkoznak. (d) Minden brnak jogosultsga van kizrni brmelyik jtkost, segdedzt, vezetedzt vagy cserejtkost a dntsek elleni tiltakozs, illetve sportszertlen viselkeds vagy beszd miatt, s hogy lekldje az ilyen kizrt szemlyt a plyrl. Ha egy br olyankor zr ki egy szemlyt amikor akci van folyamatban, a kizrs nem lp hatlyba amg abban az akciban tovbbi jtk mr nem lesz lehetsges. (e) Minden brnak jogosultsga van a sajt beltsa szerint lekldeni a plyrl (1) brmely szemlyt akinek a ktelessgei engedlyezik neki a jelenltet a plyn, mint pl. plyaszemlyzet tagjai, jegyszedk, fotsok, jsgrk, kzvett stb tagjai, stb. s (2) brmely nzt vagy ms szemlyt aki nem jogosult a plyn lenni.

9.02

(a) Brmely bri dnts amely megtlssel kapcsolatos, mint pldul, de nem kizrlag, hogy egy megttt labda rvnyes-e vagy rvnytelen, hogy egy dobdobs strike vagy ball, vagy hogy egy fut safe vagy out, vgleges lesz. Semelyik jtkos, vezetedz, segdedz vagy cserejtkos sem tiltakozhat brmely ilyen megtlsi dnts ellen. (a) Az, hogy jtkosok akik a vdelemben vagy base-en elfoglalt pozcijukat elhagyva, vagy vezetedzk illetve segdedzk a kispadot vagy a segdedz helyet elhagyva vitatkoznak BALL-okon vagy STRIKE-okon, nem engedhet meg. Figyelmeztetni kell ket ha elindulnak a tnyr fel az tlet ellen tiltakozni. Ha tovbb folytatjk, ki kell ket kldeni a mrkzsrl. (b) Ha indokolt ktely merl fel, hogy egy bri dnts ellenttben llhat a szablyokkal, a vezetedz fellebbezhet a dnts ellen s krheti, hogy helyes dntst hozzanak. Az ilyen fellebbezst csak ahhoz a brhoz lehet intzni, aki meghozta a vitatott dntst. (c) Ha egy dntst megfellebbeznek, a dntst hoz br krhet msik brtl informcit mieltt vgs dntst hozna. Semelyik br sem kritizlhat, msthat meg vagy avatkozhat bele egy msik br dntsbe kivve ha az azt meghoz br kri erre. (c) A vezetedz vagy az elkap krheti a tnyr brt, hogy krdezze meg a trst segtsgrt egy fl lengetskor amikor a hazai tnyr br ballnak tli a dobst, de akkor nem amikor a dobst strike-nak tltk. A vezetedz nem panaszkodhat, hogy a br helytelen tletet hozott, csak arra hogy nem krdezte meg a trsa segtsgt. A plyabrknak fel kell kszlnik a tnyr br krsre s gyorsan vlaszolni. Vezetedzk nem kifogsolhatnak ball vagy strike tletet azt sznlelve, hogy egy fl lengetsrl krnek informcit. Egy fl lengetsre krelem csak ball tlet esetn tehet s amikor krelmet intznek, a tnyr brnak jeleznie kell egy base br fel az megtlsrt a fl lengetsrl. Ha a base br strike-nak tln a dobst, akkor a strike tlet rvnyesl. A futknak bereknek kell lennik arra a lehetsgre, hogy a base br a tnyr br krsre megfordthat egy ball tletet strike tlett, amely esetben a fut a kiejtets veszlyben van az elkap dobstl. Szintgy az elkapnak is bernek kell lennie a base lops esetn ha egy ball tletet strike-ra mdost a base br a tnyr br krsre. A labda jtkban van egy fl lengetsre tett krelem kzben. Fl lengets esetn, ha a vezetedz kijn vitatkozni az egyes vagy hrmas base brval s ha miutn figyelmeztettk, tovbbra is vitatkozik, ki lehet lltani mivel mr egy bemondott ball vagy strike miatt vitatkozik. (d) Br nem cserlhet le egy mrkzs kzben, kivve ha srlt vagy beteg lesz.

9.03

(a) Ha csak egy br van, neki teljes a hatskre a szablyok alkalmazsban. Elfoglalhat brmilyen pozcit a plyn, amely lehetv teszi hogy ellssa teendit (ltalban az elkap mgtt, de nha a dob mgtt ha vannak futk). (b) Ha kt vagy tbb br van, az egyik a kijellt fbr lesz s a tbbiek plyabrk.

9.04

(a) A fbrnak az elkap mgtt kell llnia. (t ltalban a tnyr brnak nevezik.) A teendi a kvetkezk: (1) Teljes irnytst s felelssget vllal a mrkzs megfelel igazgatsra; (2) Bemondja s szmolja a ball s strike dobsokat; (3) Bemondja s jelzi az rvnyes s rvnytelen labdkat, kivve azokat melyeket ltalnosan a plyabrk mondanak be; (4) Meghoz minden dntst az tjtkossal kapcsolatban; (5) Meghoz minden dntst, kivve azokat melyek ltalnosan a plyabrknak vannak fenntartva; (6) Dnt, hogy mikor lesz a mrkzs eljtszott; (7) Ha idkorlt lett megadva, kihirdeti ennek tnyt s a megadott idt mieltt a mrkzs elkezddik; (8) Informlja a hivatalos jegyzknyvvezett a hivatalos tsorrendrl, s krsre a felllsbeli s tsorrendbeli brmely vltozsrl; (9) Kihirdet brmilyen klnleges plyaszablyt, a sajt beltsa szerint. (b) Egy plyabr elfoglalhat brmely pozcit a plyn, amelyrl gy gondolja, hogy a legjobban megfelel a base-eken vrhat dntsek meghozshoz. A teendi a kvetkezk: (1) Meghoz minden dntst a base-eken, kivve azokat amelyek kifejezetten a fbrnak vannak fenntartva; (2) A fbrval egyez hatskrt vllal az "Id", megtorpans, szablytalan dobsok, vagy a labdnak brmely jtkos ltali megronglsnak vagy elsznezsnek bemondsban; (3) Segti a fbrt minden formban a szablyok rvnyestsekor, s a mrkzs eljtszottnak tlst kivve, egyenl jogosultsga lesz a fbrval a szablyok alkalmazsban s rvnyestsben valamint a fegyelem fenntartsban. (c) Ha klnbz brk klnbz dntseket hoznnak egy akciban, a fbrnak ssze kell hvnia minden brt tancskozsra, ahol vezetedz s jtkos nincs jelen. A megbeszls utn a fbr (kivve ha egy msik brt jellt ki a liga elnke) eldnti melyik dnts lesz meghatroz az alapjn, hogy melyik br volt a legjobb pozciban s melyik dnts volt legvalsznbben helyes. A jtk megy tovbb, mintha csak a vgs dntst hoztk volna meg.

9.05

(a) A fbrnak jelentst kell tennie a liga elnke fel a mrkzs vgtl szmtott tizenkt rn bell brmilyen emltsre mlt szablytalansgrl vagy ms incidensrl, belertve brmelyik edz, vezetedz, segdedz vagy jtkos kizrst s azoknak okait. (b) Amikor brmelyik edzt, vezetedzt, segdedzt vagy jtkost olyan botrnyos szablytalansgrt zrnak ki, mint pl. obszcn vagy trgr nyelv hasznlata vagy rtmads egy brra, edzre, vezetedzre, segdedzre vagy jtkosra, a brnak rszletes adatokat kell tovbbtania a liga elnknek a mrkzs vgtl szmtott ngy rn bell. (c) A liga elnknek, miutn megkapja a fbr jelentst, hogy egy edz, vezetedz, segdedz vagy jtkos ki lett lltva, ki kell rnia olyan bntetst amelyet igazoltnak tart, s rtestenie kell a bntetett szemlyt s annak a klubnak a vezetedzjt, amelynek a bntetett szemly a tagja. Ha a bntets pnzbrsgot is magba foglal, a bntetett szemlynek be kell fizetnie a brsgot a lignl t napon bell miutn rtestst kapott a brsgrl. Ilyen bntets t napon belli befizetsnek elmulasztsa a szablyszeg eltiltst eredmnyezze brmely mrkzsen val rszvteltl s a kispadon ls lehetsgtl, amg a brsg ki nincs fizetve.


LTALNOS TMUTATS BRK RSZRE

A plyn lev brk ne beszlgessenek jtkosokkal. Maradj a segdedz helyen kvl s ne beszlj az ott lev edzvel. Tartsd az ltzked j llapotban. Legyl aktv s figyelmes a plyn. Lgy mindig udvarias a klubtisztviselkkel; kerld el klubirodk ltogatst s a meggondolatlan bizalmaskodst mrkz klubok tisztviselivel s alkalmazottaival. Amikor baseball parkba lpsz, egyetlen feladatod brskodni egy mrkzsen a baseball kpviseljeknt. Ne hagyd, hogy kritizls megzavarja nehz helyzetek megvizsglst, amelyek megvott mrkzsekhez vezethetnek. Hordd a szablyknyvet magaddal. Jobb a szablyokhoz fordulni s feltartani a mrkzst tz percig egy fogas krdst eldnteni, mint semmisnek nyilvnttatni a mrkzst vs miatt s jrajtszatni. Tartsd lendletben a mrkzst. A meccset gyakran segti a brk erlyes s komoly munkja. Te vagy a baseball egyetlen hivatalos kpviselje a plyn. Ez gyakran embert prbl pozci, amely sok trelem s j megtls gyakorlst kveteli meg, de ne feledd, hogy a leglnyegesebb dolog egy rossz szituci megoldsban az, hogy megrizd a hidegvred s az nuralmadat. Ktsgtelen, hogy fogsz hibzni, de sohase prbld "visszaadni", miutn hibztl. Minden dntst gy hozz meg, ahogy ltod s felejtsd el melyik a hazai s a vendg csapat. Tartsd a szemed rkk a labdn amg az jtkban van. Tbbet r tudni, hol esett le egy magas labda vagy hova kerlt egy dobott labda, mint hogy egy fut rintett-e egy base-t vagy nem. Ne mondd be az akcikat tl gyorsan s ne fordulj el tl hamar, amikor egy vd dob, hogy befejezzen egy dupla jtkot. Figyeld a kiejtett labdkat, miutn out-nak tltl egy embert. Ne siesd el a kezedet fel- vagy letenni, jelezve hogy "out" vagy "safe". Vrj amg az akci befejezdik mieltt brmilyen karmozdulatot tennl. Minden bri csapat dolgozzon ki egy egyszer jelkszletet, hogy a megfelel br mindig javthasson egy nyilvnvalan rossz dntst, amikor biztos benne hogy hibzott. Ha biztos vagy benne, hogy jl lttad az akcit, ne futamodj meg jtkosok krelmre, hogy "krdezze meg a msikat." Ha nem vagy biztos, krdezd meg a trsaidat. Ne vidd ezt tlzsba, figyelj oda s llaptsd meg az akcikat. De ne feledd! A legels kvnalom a dntsek helyes meghozsa. Ha ktsg merl fel, ne habozz megbeszlni a trsaddal. A bri mltsg fontos, de sohasem olyan fontos, mint hogy igazad legyen. A legfontosabb szably brknak, hogy mindig "LEGYL OLYAN HELYEN AHOL LTSZ MINDEN AKCIT." Mg ha a dntsed szz szzalkig igaz is, a jtkosok gy is megkrdjelezik, ha gy rzik nem voltl olyan ponton, ahol tisztn s hatrozottan lthattad az akcit. Vgl, lgy udvarias, elfogulatlan s erlyes, gy knyszerts tiszteletre mindenkit.

 

A JEGYZKNYV-VEZETS SZABLYAI

Trgymutat

   

Bajnoksgok eldntse, 10.23

 

Kiejtetsek, 10.10

Ball-ok miatti stk, 10.16

 

Kirdemelt pontok, 10.18

Behozott pontok, 10.04

 

Lops kzben elkapva, 10.08

Biztos tsek, 10.05 - 10.07

 

Sarokszmok, 10.02 - 10.03

Ellopott base-ek, 10.08

 

Segdkezsek, 10.11

Felldozott tsek, 10.09

 

Strikeout-ok, 10.17

Felvlt dobk mentsei, 10.20

 

Szzalkos szmtsok, 10.22

Gyztes-vesztes dob, 10.19

 

Tlment labdk, 10.15

Hibk, 10.13 - 10.14

 

tsek rtknek meghat., 10.07

Hiv. jegyzknyvvezet, 10.01

 

Vad dobdobsok, 10.15



10.00 - A hivatalos jegyzknyvvezet.

10.01

(a) A liga elnknek ki kell jellnie egy hivatalos jegyzknyvvezett (tovbbiakban JKV) minden liga bajnoki mrkzsre. A JKV egy sajtpholybeli pozcibl figyelje a mrkzst. A JKV-nek egyedli joga meghatrozni megtlssel kapcsolatos dntseket, mint pl. hogy egy t egyes base-re jutsa biztos tsnek vagy hibnak a kvetkezmnye-e. tovbbtja ezeket a dntseket a sajtpholynak s msorkzl flkknek kzjelekkel vagy a sajtpholy hangosbemond rendszern keresztl s rtesti az ilyen dntsek bemondjt ha ezt krik. A JKV-nek minden dntst meg kell hoznia a megtlsekkel kapcsolatban huszonngy (24) rn bell azutn, hogy a mrkzst hivatalosan befejeztk. Megtlsi dntst azutn mr nem lehet megvltoztatni, kivve a liga elnknek val azonnali tads esetn a JV krhet vltoztatst, annak okra hivatkozva. Minden esetben igaz, hogy a JKV-nek nem megengedett olyan knyvelsi dntst hoznia amely ellenttben ll a jegyzknyv-vezetsi szablyokkal. Minden mrkzs utn, belertve az eljtszott s abbahagyott mrkzseket, a JKV-nek beszmolt kell ksztenie a liga elnke ltal elrt formban, felsorolva a mrkzs dtumt, hogy hol jtszottk, a vetlked csapatok s a brk neveit, a mrkzs teljes eredmnyt s az egyni jtkosok minden feljegyzst, ezen Hivatalos jegyzknyv-vezetsi szablyokban rszletezett rendszer szerint sszelltva. Neki tovbbtania kell ezt a beszmolt a liga hivatalnak harminchat rn bell azutn, hogy a mrkzs vget r. Brmilyen felfggesztett mrkzs beszmoljt 36 rval azutn kell tovbbtani, hogy a mrkzst befejezik, vagy miutn hivatalos mrkzss vlik mert nem lehet befejezni, a Hivatalos Jtkszablyok rendelkezsei szerint. (b)(1) A bajnoki mrkzsek feljegyzsei egysgessgnek elrse rdekben, a JKV-nek szigoran tartania kell magt a Hivatalos jegyzknyvvezetsi szablyokhoz. Jogban ll dnteni brmely dologban, amelyekre ezek a szablyok nem trnek ki. (2) Ha a csapatok helyet cserlnek mieltt 3 ember kiesne, a JKV-nek azonnal rtestenie kell a brt a tvedsrl. (3) Ha a mrkzst megvjk vagy felfggesztik, a JKV-nek fel kell jegyeznie a pontos helyzetet a tiltakozs vagy felfggesztds idejn, belertve az llst, az out-ok szmt, a futk helyzett s az t ball s strike szmllst. MEGJEGYZS: Fontos, hogy egy felfggesztett mrkzs pontosan ugyanazzal a helyzettel folytatdjon, mint ami a felfggesztds idejn llt fenn. Ha egy megvott mrkzs jrajtszst az vs pontjtl rendelik el, pontosan ugyanazzal a helyzettel kell folytatni, ami kzvetlenl a megvott akci eltt llt fenn. (4) A JKV-nek nem szabad olyan dntst hoznia ami ellenkezik a Hivatalos Jtkszablyokkal vagy egy bri dntssel. (5) A JKV-nek nem szabad felhvnia sem a br sem brmely csapat jtkosnak a figyelmt arra, hogy egy jtkos rossz sorrendben t. (c) A JKV hivatalos kpviselje a lignak s kijr neki a hivatalval jr tisztelet s mltsg s teljes vdelmet kell lveznie a liga elnktl. A JV jelentsen az elnknek minden mltnytalansgot amit brmelyik vezetedz, jtkos, klub alkalmazott vagy klub tisztvisel kifejez a teendi elltsnak folyamatrl vagy annak eredmnyrl.

10.02

A liga elnke ltal elrt hivatalos eredmny-jelentsnek tartalmaznia kell az albb felsorolt informcikat, az lland statisztikai feljegyzsek sszelltshoz knyelmes formban: (a) A kvetkez feljegyzseket minden trl s futrl: (1) tshez llsok szma, kivve hogy nem szabad tshez llst felrni egy jtkosnak amikor (I) Felldozott bunt-ot vagy felldozott magas labdt t (II) Megkapja az egyes base-t ngy bemondott ball miatt (III) Eltallja egy dobdobs (IV) Megkapja az egyes base-t zavars vagy akadlyozs miatt (2) Szerzett pontok szma (3) Biztos tsek szma (4) A pontok szma melyeket behozott (5) Kt base-es tsek szma (6) Hrom base-es tsek szma (7) Hazafutsok (8) Biztos tseken elrt sszes base-ek (9) Ellopott base-ek (10) Felldozott bunt-ok (11) Felldozott magas labdk (12) Ball-ok miatti stk teljes szma (13) Klnll lista brmilyen szndkos stltatsrl (14) Hnyszor tallja el dobdobs (15) Hnyszor kapja meg az egyes base-t zavars vagy akadlyozs miatt (16) Strikeout-ok (b) A kvetkez feljegyzseket minden vdrl: (1) Kiejtetsek szma (2) Segdkezsek szma (3) Hibk szma (4) Dupla jtkok szma, melyben rszt vett (5) Tripla jtkok szma, melyben rszt vett (c) A kvetkez feljegyzseket minden dobrl: (1) Jtkrszek szma amikor dobott MEGJEGYZS: a dobott jtkrszek szmnak kiszmtsban szmts minden kiesst egyharmad jtkrsznek. Ha egy kezd dobt lecserlnek amikor egy out van a hatodik jtkrszben, rj jv annak a dobnak 5 1/3 jtkrszt. Ha egy kezd dobt nulla out esetn cserlnek le a hatodik jtkrszben, adj annak a dobnak 5 jtkrszt, s jegyezd fel hogy ... tvel szembenzett a hatodikban Ha egy felvlt dob nyugalmaz kt tt s lecserlik, rj jv annak a dobnak 2/3 dobott jtkrszt. (2) Az sszes tk szma akivel szembenzett (3) Az tk szma, akiknek hivatalos az tshez llsuk a dob ellen, a 10.02 (a)(1) szerint szmtva. (4) tengedett biztos tsek szma (5) tengedett pontok szma (6) tengedett kirdemelt pontok szma (7) tengedett hazafutsok szma (8) tengedett felldozott tsek szma (9) tengedett felldozott magas labdk szma (10) tengedett ball-ok miatti stk teljes szma (11) Klnll lista brmilyen tengedett szndkos stltatsrl (12) tjtkosok szma akiket dobdobs eltallt (13) Strikeout-ok szma (14) Vad dobdobsok szma (15) Megtorpansok szma (d) A kvetkez jrulkos adatokrl: (1) Gyztes dob neve (2) Vesztes dob neve (3) A kezd s befejez dobk nevei mindkt csapatnl. (4) A dob neve, akinek mentst rtak a javra. (e) Tlment labdk szma mindegyik elkapnl (f) Jtkosok nevei akik rszt vettek dupla vagy tripla jtkban. PLDA: Dupla jtkok - Kiss, Bir s Kovcs (2). Tripla jtk - Kiss s Kovcs. (g) Futk szma akik base-en maradtak mindkt csapatnl. Ez az sszesen kell hogy tartalmazzon minden futt akik brmilyen mdon base-re jutnak, nem szereznek pontot s nem esnek ki. Vedd bele ebbe a szmba azt az t-futt akinek az elttt labdja egy msik fut kiesst eredmnyezi, aki a harmadik out lesz. (h) tk nevei akik hazafutst tnek amikor teli a plya. (i) tk nevei akiknek az tse dupla jtkot vagy fordtott knyszert dupla jtkot eredmnyez. (j) Lops kzben elkapott futk nevei. (k) Az out-ok szma amikor a gyztes pontot szerzik, ha a mrkzst az utols fl jtkrszben nyerik meg. (l) Az eredmny jtkrszenknt mindegyik csapatnl. (m) Brk nevei, ebben a sorrendben: (1) hazai tnyr br, (2) egyes base br, (3) kettes base br, (4) hrmas base br. (n) A mrkzs lejtszshoz szksges id, az idjrs vagy a vilgts hibja miatti szneteket leszmtva.

10.03

(a) A hivatalos eredmnyjelents sszelltsakor a JKV-nek fel kell sorolnia minden jtkos nevt s vdekezsi pozcijt vagy pozciit abban a sorrendben ahogy a jtkos ttt vagy ttt volna, ha a jtk befejezdik mieltt tshez kerlne. MEGJEGYZS: Amikor egy jtkos nem cserl pozcit egy msik vdvel, hanem csak ms helyre lltjk egy bizonyos thz, ne sorold ezt fel j pozciknt. PLDK: (1) A kettes vd a kls plyra megy, hogy ngyemberes kls plyt kpezzen. (2) A hrmas vd a bells s a kettes vd kztti pozciba megy. (b) Brmely jtkost aki bell cseretknt vagy cserefutknt, akr folytatja utna a jtkot akr nem, azonostani kell az tsi sorban egy specilis jellel amely hivatkozik a cseretk s cserefutk egy klnll feljegyzsre. Kisbetk ajnlatosak a cseretk jeleihez s szmok a cserefutkhoz. A cseretkrl lev feljegyzs rja le, mit rt el a cseret. PLDK: "a" szimplt ttt ... helyett a harmadik jtkrszben, "b" flyout lett ... helyett a hatodikban, "c" ... helyetti tsn ... tolssal kiesett a hetedikben, "d" kiesett az egyesen ... helyett a 9. jtkrszben, "1" futott ... helyett a kilencedikben. A cseretk s cserefutk feljegyzsnek tartalmaznia kell brmely ilyen cserejtkos nevt, akit bejelentenek de lecserlik t egy msodik cserejtkosra mieltt tnylegesen jtkba kerlne. Az ilyen csert gy kell feljegyezni, hogy "e-t bejelentettk csernek ... helyett a hetedik jtkrszben." Brmely ilyen msodik cserejtkost gy kell felrni, hogy az els bejelentett csere helyett t vagy fut. HOGYAN KELL A SAROKEREDMNYT IGAZOLNI (c) A sarokeredmny egyenslyban (vagy igazolva) van amikor a csapat sszes hivatalos tshez llsa, a kapott ball-ok miatti stk, az eltallt tjtkosok, felldozott bunt-ok, felldozott magas labdk s zavars vagy akadlyozs miatt megkapott egyes base-ek sszesenje egyenl a csapat pontjainak, base-en hagyott jtkosainak s out-jainak sszegvel. AMIKOR EGY JTKOS ROSSZ SORRENDBEN T (d) Amikor valaki rossz sorrendben t, kiesik s a megfelel tt is out-nak mondjk be mieltt eldobjk a labdt a kvetkez tnek, rjl fel egy tshez llst a helyes tnek s rd be a kiejtetst s segdkezst ppgy mintha a helyes tsorrendet kvettk volna. Ha egy helytelen t fut lesz s a helyeset out-nak mondjk be mert elmulasztotta az tshez kvetkezst, rjl fel egy tshez llst a helyes tnek, rd be a kiejtetst az elkapnak s hagyj figyelmen kvl mindent ami a helytelen t base-re rkezsvel kapcsolatos. Ha tbb mint egy t t rossz sorrendben egyms utn, rj fel minden trtnst ahogy megtrtnnek, kihagyva azoknak a jtkosoknak az tshez kvetkezst akik elszr mulasztottk el a helyes sorrendben tst. ABBAHAGYOTT S ELJTSZOTT MRKZSEK (e)(1) Ha egy lejtszottnak szmt mrkzs abbamarad, szmtsd a feljegyzseket az egynekre s csapatra addig a pillanatig amg a jtk befejezdik, amint az a 4.10 <rules_04.html> s 4.11 <rules_04.html> Szablyokban meg van hatrozva. Ha dntetlen a mrkzs ne rj be gyztes s vesztes dobt. (2) Ha egy lejtszottnak szmt mrkzs eljtszott lesz, szmtsd be az sszes egyn s csapat eredmnyeket az eljtszs idejig. Ha az eljtszs ltal gyztes csapat vezet a beszntets pillanatban, rd be gyztes s vesztes dobnak azokat akik flbeszakads esetn feleltek volna meg ennek. Ha az eljtszs ltal gyztes csapat htrnyban van vagy az eredmny dntetlen az abbahagys pillanatban, ne rj be gyztes s vesztes dobt. Ha egy mrkzs eljtszott lesz mieltt lejtszottnak szmtana, ne szmts be semmilyen feljegyzst. Csak az eljtszs tnyt jelentsd.

 

BEHOZOTT PONTOK

10.04

(a) rj jv egy behozott pontot (run batted in, RBI) az tnek minden olyan pont utn amelynek hazai base-re rkezse a jtkos biztos tsnek, felldozott bunt-jnak, felldozott magas labdnak, bels plyn kiessnek vagy vd vlasztsnak az eredmnye; vagy amelyet elretolnak a hazaira azon okbl, hogy az tbl fut lesz amikor tele vannak a base-ek (ball-ok miatti sta, megdobott tjtkos, zavars vagy akadlyozs miatt). (1) rj jv egy behozott pontot azrt a pontrt is amit az az t szerez aki hazafutst t. Szmts egy-egy behozott pontot minden futrt aki base-en van a hazafuts tsekor s pontot szerez az t eltt aki a hazafutst ttte. (2) Szmts behozott pontot azrt a pontrt amikor kettnl kevesebb out-nl hibt vtenek egy akciban amelyben egy fut a hrmasrl kznsges esetben is pontot szerezne. (b) Ne szmts behozott pontot ha az ts nyomn dupla jtk vagy fordtott knyszert dupla jtkot rnek el. (c) Ne szmts behozott pontot amikor egy vdnek hibt kell berni, mert elbnzott egy dobst egyesre amivel meg lett volna a knyszert dupla jtk. (d) A JV megtlsnek kell eldnteni hogy behozott pontot be kell-e rni egy pont esetn amikor egy vd megtartja a labdt vagy rossz base-re dob. ltalban ha egy fut meglls nlkl fut, rd be a behozott pontot; ha egy fut megll s jra elindul amikor szreveszi a hibzst, szmtsd a pontot vd vlasztsa miatt szerzett pontnak.

 

BIZTOS TSEK

10.05

Biztos tst (base hit) kell elknyvelni a kvetkez esetekben: (a) Amikor egy t biztosan egyes (vagy brmelyik rkvetkez) base-re r egy rvnyes labdn amely megllapodik a fldn vagy kertst rint mieltt brmely vd rinten, vagy amely tlmegy egy kertsen; (b) Amikor egy t biztosan elri az egyes base-t egy olyan ervel vagy olyan lassan megttt rvnyes labdn, hogy egyik olyan vdnek sincs eslye akcit csinlni, aki megprblja azt; MEGJEGYZS: Biztos tst kell berni ha a vd aki a labdt lekezeli, nem tud akcit csinlni, mg ha ez a vd eltrtette is a labdt valaki ell vagy elvgta egy olyan vdnek az tjt, aki kiejthette volna a futt. (c) Amikor egy t biztosan elri az egyes base-t egy rvnyes labdn amely termszetellenesen pattan gy, hogy a vd nem tudja kznsges erfesztssel lekezelni, vagy amely eltallja a dobgumit vagy brmelyik base-t (belertve a hazai base-t is) mieltt rinten egy vd s gy pattan, hogy egy vd sem tudja kznsges erfesztssel lekezelni; (d) Amikor egy t biztosan elri az egyes base-t egy olyan rvnyes tsen, amelyet nem rintett vd s amely rvnyes terleten van amikor elri a kls plyt, kivve ha a JV megtlse szerint lekezelhet lett volna kznsges erfesztssel; (e) Amikor egy rvnyes labda, amelyet nem rintett vd eltall egy futt vagy brt. KIVTEL: Ne szmts biztos tst amikor egy fut kiesik mert eltallta egy infield fly; (f) Amikor egy vd sikertelenl prbl meg kiejtetni egy elz futt s a JV megtlse szerint az t-futt nem ejtettk volna ki egyes base-en kznsges erfesztssel. MEGJEGYZS: A fenti szablyok alkalmazsakor mindig az tt rszestsd elnyben ktsges esetben. Egy biztos kvetend t akkor berni a biztos tst amikor a labda klnlegesen j lekezelse sem eredmnyez out-ot.

10.06

Biztos tst nem szabad berni a kvetkez esetekben: (a) Amikor egy fut tols miatt kiesik egy elttt labda ltal, vagy kiesett volna ha nem lett volna vdekezsi hiba; (b) Amikor egy t nyilvnvalan biztosat t, s egy fut akit ezzel elretolt nem rinti meg a rkvetkez base-t ahova halad s krelemre kiesik. Terheld meg az tt tshez llssal de biztos tst ne rj be; (c) Amikor a dob, az elkap vagy brmely bels vd lekezel egy labdt s kiejtet egy megelz futt aki megprbl tovbbfutni egy base-t vagy visszatrni az eredeti base-re, vagy kiejtetne egy ilyen futt kznsges erfesztssel ha nem lenne vdekezsi hiba. Terheld meg az tt tshez llssal de biztos tst ne rj be; (d) Amikor egy vdnek nem sikerl a prblkozsa kiejtetni egy elz futt s a JV megtlse szerint az t-futt ki lehetett volna ejteni egyes base-en. MEGJEGYZS: Ez nem ll fenn ha egy vd csupn odanz egy msik base-re vagy ijesztget mieltt megprblna out-ot csinlni egyes base-en. (e) Amikor egy fut kiesik egy vd akadlyozsa miatt, aki megprbl lekezelni egy ttt labdt, kivve ha a JV megtlse szerint az t-fut biztonsgban egyes base-re rne ha akadlyozs nem trtnne.

 

BIZTOS TSEK RTKNEK MEGHATROZSA

10.07

Azt hogy a biztos tst egy-, kt-, hrom base-esnek vagy hazafutsnak kell-e berni amikor hiba vagy kiess nem trtnik, a kvetkezkppen kell meghatrozni: (a) A 10.07 (b) s (c) rendelkezsek figyelembe vtelvel, egy base-es az ts, ha az t megll egyes base-en; kt base-es ha az t megll kettes base-en; hrom base-es az ts ha az t hrmas base-en ll meg; hazafuts ha az t rinti az sszes base-t s pontot szerez. (b) Amikor van egy vagy tbb fut base-en s az t tbb mint egy base-t halad egy biztos tsen s a vdekez csapat ksrletet tesz egy elz fut kiejtetsre, a JV-nek kell eldntenie, hogy az t igazi kt- vagy hrom base-es tst rt-e el, vagy pedig a vd vlasztsa miatt haladt-e tovbb az egyes base-nl. MEGJEGYZS: Ne szmts az tnek hrom base-es tst ha egy elz fut kiesik a hazai tnyrnl, vagy kiesne ha nem lenne hiba. Ne rj be kt base-es tst ha egy korbbi fut az egyes base-rl indul s kiesik a hrmas base-en, vagy kiesne ha nem lenne hiba. Azonban, a fentiek kivtelvel, ne az szerint hatrozd meg az ts rtkt, hogy egy korbbi fut hny base-t haladt elre. Az t kirdemli a kt base-es tst, mg ha egy elz egy base-t vagy egyet sem megy elre; s az is lehet, hogy az t csak egy base-es tst rdemel pedig a kettes base-re r s egy korbbi fut is kt base-t halad elre. PLDK: (1) Fut az egyesen, az t a jobb klsshz t, aki sikertelenl dob hrmas base-re megprblva kiejtetni a futt. Az t a kettes base-re r. Egy base-es tst rj be neki. (2) Fut a kettesen. Az t rvnyes magas labdt t. A fut htramarad amg eldnti, hogy a labdt elkapjk-e s csak a hrmas base-ig halad, mialatt az t a kettesre r. rj be az tnek egy kt base-es tst. (3) Fut a hrmason. Az t magas rvnyes labdt t. A fut kilp elnybe, aztn visszafut visszarinteni a base-t, arra gondolva hogy a labdt elkapjk. A labda leesik, de a fut nem tud befutni, br az t kettesre r. Hitelezz az tnek egy kt base-es tst. (c) Amikor az t megprbl kt- vagy hrom base-es tst elrni becsszssal, meg kell tartania az utols base-t ahova halad. Ha tlcsszik s rintssel kiesik mieltt biztonsgban visszarne a base-re, csak annyi base-t szabad megadni neki, amennyit biztosan megszerzett. Ha tlcsszik a kettes base-en s kirintik, be kell rni neki az egy base-es tst; ha tlcsszik a hrmas base-en s kirintik, be kell rni neki a kt base-es tst. MEGJEGYZS: Ha az t tlfut kettesen vagy hrmason s kiesik amikor megprbl visszarni, az utols base-t kell megadni amit megrintett. Ha tlfut a kettesen miutn elrte azt a base-t a lbn, megprbl visszatrni, de kiejtetik, kt base-es tst kell neki megadni. Ha tlfut a hrmason miutn elrte azt a base-t a lbn, megprbl visszatrni, de kiejtetik, hrom base-es tst kell neki megadni. (d) Amikor az tt, miutn biztos tst csinlt, out-nak mondjk be, mert nem rintett meg egy base-t, az utols elrt base hatrozza meg, hogy neki egy-, kt- vagy hrom base-es tst kell-e megadni. Ha out-nak mondjk be miutn kihagyja a hazai base-t, hrom base-es tst kell neki berni. Ha out-nak mondjk be mert kihagyja a hrmas base-t, kt base-es tst kell neki berni. Ha out-nak mondjk be mert kihagyja a kettes base-t, egy base-es tst kell neki berni. Ha out-nak mondjk be mert kihagyja az egyes base-t, fel kell rni neki egy tshez llst de biztos tst nem. (e) Amikor az t-fut kt base-t, hrom base-t vagy hazafutst kap meg a 7.05 <rules_07.html> s 7.06 <rules_07.html> (a) szablyok rendelkezsei szerint, neki kt- vagy hrom base-es tst illetve hazafutst kell berni, amely eset ppen fennll. MRKZST BEFEJEZ TSEK (f) A 10.07 (g) kiktseinek megfelelen, amikor egy t befejez egy mrkzst egy biztos tssel amely annyi pontot hoz be amennyi szksges a csapat vezetshez jutshoz, az tnek csak annyi base-t szabad adni az ts miatt, amennyit a gyztes pontot elr jtkos halad, s akkor is csak ha az t vgigfut annyi base-t amennyit a gyztes pontot elr jtkos. MEGJEGYZS: Akkor is ezt a szablyt alkalmazd, amikor az tnek elmletileg tbb base jr, mert megkapott egy "automatikus" tbb base-es tst a 6.09 <rules_06.html> s 7.05 <rules_07.html> Szablyok klnbz rendelkezseinek rtelmben. (g) Amikor az t egy plyn kvlre ttt hazafutssal fejezi be a mrkzst, s brmely base-en lev fut jogosult a pontszerzsre.

 

ELLOPOTT BASE-EK

10.08

Ellopott base-t (stolen base, steal) kell berni egy futnak amikor elrehalad egy base-t biztos ts, kiejtets, hiba, tols miatti out, vd vlasztsa, tlment labda, vad dobdobs vagy megtorpans segtsge nlkl, az albbiak figyelembe vtelvel: (a) Amikor a fut elindul a kvetkez base-re mieltt a dob eldobja a labdt s a dobs eredmnye olyan amit kznsges esetben vad dobdobsnak vagy tlment labdnak szmtanak, add meg a futnak az ellopott base-t s ne

 
ra
 
Nyaptr
2025. Jnius
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Egyb
 
Szmtgppel kapcsolatos
 
Linkek
 
n!
 
Corakozs!
 

&#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal