Ecstasy
2004.11.18. 21:58
Ecstasy
Egyb megnevezsek: MDMA, XTC, X, E, ex.
MDMA = 3,4-metilndioximetamfetamin.
Trtnelem: Az ecstasy-t 1913-ban szintetizltk elszr Nmetorszgban. A Merck Company vletlenl lltotta el egy msik gygyszer szintzise sorn. Alexander "Sasha" Shulgin 1991-ban megjelent "Phenylethylamines I Have Known And Loved" (PIHKAL) cm knyvben rszletes beszmolt nyjtott a szerrl s hatsairl. ismertette meg a drogot mg a 70-es vekben nhny pszichiterrel, akik pozitv eredmnyeket rtek el vele pcienseik kezelsben. A szer igazn a 80-as vek vgn, s leginkbb most, a 90-es vekben kerlt reflektorfnybe, egyrszt a modern tnczenkkel (house, rave, techno, stb.) val kapcsolata, msrszt a neki tulajdontott hallesetek miatt.
Elfordulsi formi, fogyasztsa: Eredeti alakjban fehr por, a feketepiacon rendszerint prselt tablettk vagy kapszulk formjban lehet hozzjutni. A tablettkra gyakran nyomtatnak r valamilyen brt (delfin, galamb, dollrjel, E bet, napocska, stb.) Egy tabletta ra ma 1000-1500 forint kztt mozog. Az tlagos dzis 80-160 mg (2 milligrammot szoks szmolni a testsly egy kilogrammjra). Sajnos ltalban nem lehet tudni, mi van a tablettban, amit a dealer ad. Gyakran megtrtnik, hogy nem MDMA-t, hanem valami mst adnak el ecstasy-knt. A leggyakoribb helyettest anyagok: MDA, MMDA, MBDB, MDEA, esetleg speed vagy LSD. Ersen krdses a szer tisztasga is, nem lehet tudni, mivel kevertk, hgtottk az anyagot. Tablettnknt vltozhat a dzis is, egyes tablettk a szoksos adag ktszerest tartalmazhatjk.
Hats: A tabletta lenyelst kveten kb. 30-45 perccel jelentkezik, ms fogyasztsi mdok (szippants, elszvs vagy intravns injekci) esetn jval hamarabb. A drog hatsa egy-msfl ra mlva ri el a cscsot, kitart tovbbi kt-hrom rig, majd fokozatosan albbhagy. 4-6 ra elteltvel a hasznl visszatr a fldre, az enyhe befolysoltsg rzete azonban napokig fennllhat.
Fiziolgiai hatsok s veszlyek: Az MDMA a legtbb emberben ersen megemeli a vrnyomst s a pulzust, ezrt szvpanaszok mellett nem tancsos a fogyasztsa. Problmk merlhetnek fel mj- vagy veseelgtelensg esetn is. A drog ltal kivltott leggyakoribb fiziolgis tnetek: a szj kiszradsa, fogcsikorgats, a fogak sszeszortsa, rgsknyszer, tvgytalansg, verejtkezs, ritkbban enyhe rosszullt. Magasabb dzisok hatsa hasonl ms amfetaminszrmazkokhoz (pl. speed). Nagyon veszlyes az MDMA-t brmilyen MAOI-val (monoamin oxidz gtlval) egytt fogyasztani, ez akr hallos kimenetel is lehet! A monoamin oxidz enzim bntsn alapszik az antidepressznsok egyik, ma mr ritkn hasznlatos csoportjnak hatsa, de ms gygyszerek mellkhatsaknt is elfordulhat MAO gtls. Az orvosok valsznleg meg tudjk mondani az ltaluk felrt gygyszerekrl, hogy beletartoznak-e ebbe a csoportba.
Az MDMA hatsa alatt ll szemly knnyen figyelmen kvl hagyhatja a teste ltal kldtt figyelmeztet jeleket. Tbb olyan hallesetrl is tudunk, amikor egy tlzsfolt rave-partyn valaki tlmelegedett, tl sok vizet vesztett s a szervezet a folyamatos megerltetstl vgl felmondta a szolglatot. Kiszrads (dehidratci), izomgrcsk, szdls vagy kimerltsg esetn clszer lelni, pihenni s inni egy kis gymlcslevet vagy vizet. Partykon klnsen ajnlott a vzhztarts rendben tartsa, br nem szabad tlzsba vinni: volt, aki attl halt meg, hogy elvigyzatossgbl tl sok vizet ivott. Vannak arra utal jelek, hogy az MDMA lecskkenti a szervezet ellenllkpessgt a vrusos fertzsekkel szemben.
Pszichs hatsok: A leggyakrabban emltett hatsok: eufria, "minden a legnagyobb rendben van"-rzs, kitrulkozs, a gtlsok felolddsa, boldogsg, szeretet, bizalom sajt magunk s msok irnt. A hasznl a mindennapi dolgokban j vonsokat vesz szre, gynyrkdik htkznapi jelensgekben. Az MDMA jelents vltozsokat okozhat az rzkelsben, felerstheti az rzkleteket, nha el is torztja azokat. A fokozott rzkenysg klnsen a tapintsban, a szaglsban s az zlelsben jelentkezik. Az MDMA nem okoz sem hallucincikat, sem az LSD-nl megszokott vizulis jelensgeket (spirlok, fraktlok, stb.) Ha ilyesmi fordul el, akkor a tablettban nagy valsznsggel volt valamilyen pszichedelikus szer is. Veszlyes lehet, hogy az ecstasy hatsa alatt a "minden a legnagyobb rendben van"-rzs miatt a fogyaszt belemehet olyan dolgokba is, amelyeket egybknt nem vllalna el, pl. a hats meghosszabbtsa rdekben tovbbi adagokat fogyaszthat el, anlkl, hogy belegondolna, milyen veszlyeknek teszi ki magt, esetleg meggondolatlanul szexulis kapcsolatot ltesthet valakivel, kitve magt a fertzs kockzatnak (mg azt is gondolhatja, hogy "a fertzs nem is olyan nagy dolog, majd tvszelem"). Az MDMA lecskkenti a fjdalomrzetet, gy knnyen tnkretehet a test valamelyik rsze (pl. folyamatos ugrls sorn a trd), anlkl, hogy a hasznl felfigyelne a fjdalomra.
Ecstasy s zene: Az ecstasy rendkvli mrtkben megnveli a 90-es vek modern tnczeninek (klnsen az acid house-nak) az lvezhetsgt. A drog hatsa alatt a monoton zenre val tncols transzszer llapotba juttathatja el a tncolt, amelyet ltomsos jelensgek is ksrhetnek. Sokan kizrlag arra hasznljk a szert, hogy a htvgi acid partyk alkalmval ilyen "prgsekben" vezessk le felgylemlett energijukat.
Neurotoxicits: Az MDMA lecskkenti az agyban a szerotonin nev neurotranszmitter (5-HT) mennyisgt. Mig nem tisztzott, hogy embereknl ksri-e ezt a jelensget valamifle tarts idegrendszeri krosods (a szer patknyok agyban kimutathatan krostja a szerotoninreceptorokat). Rendszeres MDMA-fogyasztkon sem lthat semmilyen jele az idegrendszeri vltozsoknak (de ez nem jelenti azt, hogy nincs vltozs, lehet, hogy csak ksbb fog kiderlni). Egyes hasznlk szerint a szer a rendszeres hasznlat sorn idvel "elveszti a varzst", az lmny "kiresedik", s a hats egyre inkbb a speedhez vlik hasonlatoss. Vannak hasznlk, akik a drog hatsnak elmlst kvet depresszirl szmolnak be. Ezek a jelensgek mind altmasztjk a cskken szerotoninszint hipotzist. Ismeretes az a tny, miszerint a Parkinson-kr kialakulshoz a dopaminreceptorok 80%-nak pusztulsa szksges. Amg ezt a szintet valaki el nem ri, semmi jele a betegsgnek, minden teljesen normlisnak tnik. Lehetsges, hogy az ecstasy hasznlatval lepl szerotoninszint is hasonl mdon megnveli valamifle hatron val tbillens eslyt. (Plda: tegyk fel, hogy az agyban eredetileg 100 a szerotoninszint, az regeds sorn ez termszetes ton lecskkenhet mondjuk 50-re. Ttelezzk fel, hogy 30-as szint alatt kialakul valamilyen betegsg, fltte nem. Ha az ecstasy rendszeres hasznlatval a szerotonin mennyisge az eredeti 100-rl 70-re cskken le, akkor az regeds sorn fellp 50 pontos cskkens leviszi a szerotoninszintet 20-ra, s ezzel kialakul a betegsg.) (Megjegyzend, hogy az ecstasy egyik rokont, az tvgycskkentknt hasznlt fenfluramint, amely ktszer akkora neurotoxicitst mutat, mint az MDMA, 25 ves hasznlat utn 1997 szeptemberben kivontk a forgalombl.)
Ecstasy s ms drogok: me nhny kombinci s amire figyelni kell: Marijuana Nem veszlyes. A f tompthatja az ecstasy mentlis hatst. LSD Ezt hvjk candyflipping-nek. Az LSD hatsa miatt pszichikai veszlyek vannak. A kt szer jl kijn egymssal, npszer ez a kombinci. Speed Veszlyes, knnyen tl lehet lpni a toxikus dzist. A kt szer hatsa sszegzdik. Nem ajnlatos. Kokain Ua., mint a speednl. Heroin A kt drog hatsa kiolthatja egymst. Klnben nem veszlyes. A heroin viszonylag knnyen tladagolhat, rendszeres hasznlata ers fggsget okoz. Dohny Nem veszlyes. Aki szeret cigizni, knnyen "tlszvhatja" magt. Alkohol Veszlyes lehet, az alkohol nagy mrtkben fokozza a dehidratcit, emellett gtolja is az ecstasy hatst. Clszer elkerlni.
|